Jak to vzniklo?

Sova je symbol moudrosti, a proto se dostala i do názvu našeho vzdělávacího centra. V roce 2008 jsem objevila svou vášeň pro předávání informací posluchačům svých kurzů. Neučím neznámé lidi účtovat, ale snažím se odkrývat logiku a půvab účetnictví svým přátelům.

Tento web není jen o vzdělávání. Osobně pomáhám začínajícím podnikatelkám zorientovat se v džungli paragrafů i marketingu. Osobně podnikám již víc jak 15 let, a proto mohu naboudnout informace ověřené praxí.

Eva Swalens Řepová, MBA - lektorka a majitelka

Příběh pozitivní sovy

Dnes jsme vzdělávací společnost, pohybující se v on-line prostředí. Nehledejte však jen robota, který vám posílá podklady k nastudování!

Vzdělávací programy jsou sestaveny dle potřeb reálných studentů a prověřeny 15letou lektorskou praxí. Informace jsou podloženy reálnými příklady z 25leté účetní praxe.

Každý klient má možnost konzultací prostřednictvím Skype nebo po telefonu.

Klienti se mě často ptají, co to znamená YesOwl? Ráda vám na tuto otázku odpovím. Samozřejmě za každým jménem stojí příběh a lidé, kteří příběh tvoří.

Tato společnost si zakládá na lidském přístupu ke klientům, ke kterým samozřejmě promlouvají opět lidé.

V následujících odstavcích se vám budeme snažit odpovědět na několik otázek začínajících:

 • Kdo za tím stojí?
  aneb za vším hledej člověka
 • Kdy to vše vzniklo?
  aneb prvotní nápad
 • Kde se to zlomilo?
  aneb co vedlo ke zrodu pozitivní sovy
 • Jak nás ovlivnila doba?
  aneb koronavirus tady a teď
 • Kam směřujeme?
  aneb naše nová cesta

Kdo tedy stojí za pozitivní sovou?

Na začátku by se slušelo představit. Jmenuji se Eva Swalens Řepová a jsem jednatelka a majitelka společnosti YesOwl Consulting s.r.o. Rovněž jsem odbornou garantkou všech výukových programů.

Vystudovala jsem ekonomickou školu, při zaměstnání připojila titul DiS. (Diplomovaný specialista v oboru veřejné správy) a MBA (Master of Business Administration v oboru marketing, management a soft skills).

Tím výčet mých studijních úspěchů zdaleka nekončí. Jsem multipotenciál. Zajímá mě mnoho různých oborů a vždy jsem toužila poznat a pochopit něco nového. Jako osobní terapeut denně pronikám do lidské duše...

Od roku 1995 jsem prošla mnoho pracovních profesí, které mě většinou svedly do účtárny. Prošla jsem finanční, mzdové i manažerské účetnictví.

Mou životní vášní se však stalo lektorování a podpora lidí v jejich přáních a směřování.

Kdy vznikl nápad na tvorbu výukových kurzů?

První školení jsem vedla jako záskok za vynikajícího lektora mzdového účetnictví v roce 2007. Následně jsem se u školicího centra dohodla na vlastním kurzu pro začínající podnikatele a účetní minimum. Tři roky nato už jsem s kamarádkou zakládala vlastní vzdělávací společnost.

V nové firmě jsem měla na starosti obsahové náplně kurzů a naším hlavním oborem se stalo účetnictví. Během tří let se společnost dostala mezi přední vzdělávací centra v Praze a já se stala odbornou garantkou kurzů akreditovaných Ministerstvem školství.

Kde nastal zlom?

Najednou jsem měla pocit, že už nechci poslouchat, jak mám učit od druhých. Chtěla jsem vytvořit vlastní projekt a nést plnou odpovědnost za celkový systém výuky. Spoluvlastnictví firmy ani osnova akreditací mi však tuto možnost nedávaly.

Věděla jsem, že musím udělat další krok. Odjela jsem s jógovou skupinou na Srí Lanku a po návratu prodala svůj podíl ve firmě. Začínala jsem opět od nuly. Prvním krokem bylo založit si vlastní vzdělávací společnost, a tak jsem vymýšlela jméno.

Ač to tak nevypadá, nejsem příznivcem anglických názvů. Bohužel, v naší republice bylo v roce 2013 už tolik firem, že vybrat název společnosti, který by odpovídal svým nábojem mé představě byl v českém jazyku velký problém.

Základní požadavek byl – jedno pozitivní slovo a symbol sovy, která ve mě vždy evokovala moudrost a klid. Česky by tedy mohl znít název třeba Soví souhlas. Jenže. Stále jsem v obchodním rejstříku narážela na podobnost názvů jiných firem.

Pak přišel nápad anglické verze, takže Yes (ano) Owl (sova).

Vylíhla se tedy pozitivní sovička a začala další práce. Ke spolupráci jsem přizvala i kamarády a kolegy z umělecké branže. Postupně jsme tvořili nové kurzy a vyrostli z malých prostor v administrativní budově do krásného centra nedaleko Národního divadla.

Díky skvělým kolegům jsme rozšířili nabídku o kreativní kurzy kreslení, tvůrčího psaní a fotografie. Kromě kurzů a workshopů pro dospělé jsme pořádali i kurzy pro mládež a letní příměstské fotografické tábory.

Ani v mém profesním oboru jsem nezahálela. Ze samostatných kurzů účetnictví jsem vytvořila ucelený výukový program. Klienti tak mohli postupovat od prvních krůčků v účetnictví až po samostatné účetní.

Souběžně s výukou se rozjížděla i účetní kancelář, která pomáhala absolventům našich kurzů s potřebnou praxí. Vždy pro mě bylo nesmírně důležité, aby lidé chápali propojení teoretické látky s hmatatelnou prací účetní.

Jak ovlivnil koronavirus vzdělávání?

Vše fungovalo až do roku 2019. Najednou, jako by mi přicházela znamení, že se něco změní. Kvůli rekonstrukci prostor jsme museli opustit centrum Prahy a dočasně se přestěhovat do Holešovic.

Po půl roce přišla zpráva, že i tyto prostory se budou rekonstruovat.

Cítila jsem, že musím radikálně jednat. Ukončila jsem činnost v Praze a začala vše přesouvat do on-line prostředí. To bylo začátkem roku 2020. Dnes vidím, že nade mnou stál anděl, který určoval mé kroky.

S uzavřením možnosti výuky kvůli koronaviru, zkrachovalo mnoho výukových středisek. Hodně mých kolegů se dostalo do vážných ekonomických těžkostí.

Naše společnost tak dále pokračuje v práci výhradně prostřednictvím    on-line kurzů a konzultací přes Skype.

Kam směřujeme dál?

Stále naše kurzy vylepšujeme a snažíme se reagovat na požadavky našich posluchačů. Kromě výukových programů tvoříme i samostatné bloky zaměřené na konkrétní téma, které klienty po odborné stránce trápí.

To vše je však jen jedna strana mince. Mám to štěstí, že se k nám studenti vracejí a žádají mě o pomocnou ruku nejen v odborných otázkách, ale i osobní podpory jako takové.

Sama mám za sebou účetní praxi již téměř čtvrt století, takže chápu obavy mých kolegů.

Účetní práce je náročná nejen na čas a odborné znalosti. Díky stále se měnící legislativě a zákonným termínům, ve kterých musí být práce odevzdána, je tlak i na psychiku účetních.

Tuto práci znám a umím podpořit ty, kdo mou pomoc potřebují.

Pozitivní sova není a nebude jen místo, kam si účetní přijdou pro informace. Je i pomocná ruka, která je připravena podpořit a pohladit ty, kdo se budou cítit nejistí a vyčerpaní.

Ráda budu pomocnou rukou pro všechny, koho Osud zavál na cestu účetní profese a potřebuje kromě znalostí nalézt také podporu a chápající duši.

Pokud se tedy budete chtít podělit o své bolístky, ozvěte se.

Možná se potkáme i na facebooku.
Těším se na společné setkání.

Vaše Eva

Spolupráce s Evičkou pro mě byla od začátku velkým přínosem. Díky ní jsem příjemnou formu pochopila část účetnictví a vždy se těším na další konzultace a posun, který mi to přinese. Je výborná lektorka, účetní a člověk, což je pro mě ve spolupráci s kýmkoliv zásadní.
Ivana Rosovásamostatná účetní
Účetnictví můžete sami pochopit, ale opravdu se ho naučit sami nedokážete. Já měla to štěstí, že mojí první lektorkou byla právě Eva. Žádná otázka není hloupá a čím víc jich máte, tím víc rozvíjíte diskuzi na téma, které vás zajímá nebo o něm jen potřebujete víc vědět. Za mě nejmilejší lektor, a hlavně člověk, který má pochopení úplně pro každého. Doporučuji všemi deseti.
Jana Votavaúčetní podnikatelka