Můj příběh

Sova je symbol moudrosti, a proto se dostala i do názvu našeho vzdělávacího centra. V roce 2008 jsem objevila svou vášeň pro předávání informací posluchačům svých kurzů. Neučím neznámé lidi účtovat, ale snažím se odkrývat logiku a půvab účetnictví svým přátelům.

Tento web není jen místo pro získávání informací z oboru. Je to prostor pro podporu a pomoc začínajícím účetním i těm, kdo cítí obavy z práce, která je nesmírně náročná na čas, znalosti i psychiku.

Eva Swalens Řepová, MBA - lektorka a majitelka

Jak jsem se dobrovolně odsoudila k šibenici

Celý svůj profesní život se pohybuji na postech souvisejících s účetnictvím. Posledních víc jak 10 let se snažím předávat své praktické znalosti klientům.

Nejdůležitější pro mě je, aby pochopili, ne se jen naučili.

Zaměřuji se převážně na začínající účetní, majitele firem a studenty. Mým posláním je zbavit je strachu a nejistoty z účetnictví.

Miluji svou práci a život.

Ráno mě probudí křik mořských racků. Ještě, než otevřu oči, ucítím na rtech slanou příchuť Středozemního moře. Zaposlouchám se do pravidelného rytmu přílivu. Srdce se roztančí a celé tělo touží po koupeli ve slunečních paprscích, které se derou skrz přivřené okenice. Další den na Sardinii volá po životě…

Cestování je má vášeň. Potřebuji ho k životu stejně silně, jako vzduch a veganské jídlo. Naplňuje mě radostí a silou. Mám to štěstí, že mé oči viděly velkou část Evropy a mé srdce se mohlo obejmout se spoustou nádherných duší lidí z celého světa.

Cítím obrovskou vděčnost za možnost, prožít naplno všechna ta místa, která navštívím.

Dnes žiji život v nezávislosti na místě i čase. Mohu celé dopoledne prosedět na terase s hrníčkem čaje a pěknou knihou. Když vysvitne sluníčko, jdu se projít do lesa nebo si vyjedu na kole.

Ráda vstávám ve svém vlastním rytmu. Miluji, když si mohu v klidu zacvičit jógu nebo vzít svou fenku Sellyn na procházku k řece. Pak v poklidu posnídám s rodinou a naplánujeme, co budeme ten den dělat.

Jsem paní svého času.

Baví mě ukazovat svým klientům, posluchačům mých kurzů, logiku a smysl účetnictví. Mám radost, když mi po ukončení kurzu přijdou poděkovat za trpělivost a jasný způsob, kterým jsem jim vysvětlila, co nechápali.

Má práce je pro mě radost i výzva!

Ráda pomáhám svým kolegům v účtárně. Mám tak možnost stále se udržovat propojená s profesní realitou. Vidím, co potřebují moji klienti a díky mnohaleté praxi jim umím pomoci najít to nejlepší řešení pro jejich podnikání.

Jsem vděčná za všechny ty úžasné lidi, kteří prošli mým životem. Za všechny posluchače mých kurzů, ze kterých se za roky naší spolupráce stali moji přátelé a známí. Díky mé práci vidím důvěru těch, kdo mě znají a já mohu oplatit stejně.

Děkuji z celého srdce za ty dary a možnosti, které mi život přinesl.

Profesně jsem si připadala odsouzená k šibenici…

Na škole jsem málem z účetnictví propadla. Nechápala jsem vůbec nic z toho, co paní učitelka kreslila na tabuli. Nerozuměla jsem zákonům podvojného účetního zápisu a z hodin účetnictví mě bolel žaludek strachy.

Pak jsem se setkala s hodnou a šikovnou účetní, která logiku účetnictví ukázala a vše se změnilo.

Po střední škole jsem jako většina mých spolužáků nastoupila do zaměstnání. Věřila jsem, že teď už budu volná. Vydělám si peníze a konečně budu moci roztáhnout křídla a podívat se do zemí, které tak moc toužím navštívit.

Nevyhovovalo mi, že nade mnou stojí šéf, který diktuje, co a kdy mám dělat. Nechápala jsem proč jako žena, vydělávám méně, než moji mužští kolegové. Nejvíc mě vadilo, že musím v kanceláři sedět každý pracovní den od …. do….

Práce mi však šla lehce od ruky, a tak jsem si pomalu začala zvykat na to, že volno si mohu užít jen během víkendů a dovolené. Hledala jsem pracovní pozice, kde bych mohla využít kromě logické mysli i kreativitu, ale vždy mě Osud vrátil zpět do účtárny.

Pak přišlo období temna.

Připadala jsem si jak lapená do pasti. Svůj čas jsem vyměňovala za peníze, ale když jsem se podívala na svůj bankovní účet měsíc po výplatě, příliš peněz tam nezbývalo.

Od pondělí jsem se těšila na okamžik, kdy v pátek opustím kancelář a budu moci nasát aspoň trošku sluníčka a volných dní.

Znáte ten pocit, kdy se celý slunečný týden těšíte na víkend a ten, jak na potvoru proprší?

Byla jsem naprosto zoufalá.

Copak je tohle život, který budu žít dalších 40 let? Práci už jsem vykonávala téměř mechanicky, dny ubíhaly a žádná změna v dohledu. Během let jsem si na koloběh pracovních povinností zvykla. Ani jsem si nevšimla, jak se má křídla pomalu stahují.

Zastřihla jsem si je sama…

Připadala jsem si doslova lapená do pasti a účetní šibenice pro mě začínala mít úplně jiný význam. Každý den jsem vykonávala práci, kterou po mě chtěli moji zaměstnavatelé.

Já jsem ale chtěla víc. Za roky v zaměstnání jsem prošla hodně pracovních pozic a účetnictví se stalo naprosto logickým a známým systémem záznamů toho, jak firma funguje. Na základě výkazů jsem si z čísel četla příběhy firmy, která mi je vyprávěla.

Stále mi ale chyběla volnost.

Pracovala jsem v obrovské společnosti, která mi poskytovala určitou pracovní prestiž. Ani to mi však radost nepřineslo. Dobrovolně jsem podala výpověď a začala stavět od nuly, ale vlastní podnikání. Jako účetní na volné noze jsem měla konečně možnost, rozhodnou se, kdy a jak budu pracovat.

Pro mé další kroky bylo klíčové setkání s uznávaným lektorem, který mě požádal o jednodenní zástup na odborném kurzu, který sám vedl.

Jak já jsem se tenkrát bála! Budu dost dobrá? Dokážu lidem předat to, co umím formou, které budou rozumět?

Povedlo se a z jednoho dne se stal celý měsíc. Našla jsem v učení zálibu a mohla jsem smysluplně zúročit to, co jsem se léta učila v praxi účtáren.

Pak přišla příležitost založit vlastní vzdělávací firmu. Propojila jsem jí se svou fungující účetní kanceláří a 4 roky žila svou pohádku. Sestavovala jsem výukové programy podle vlastních zkušeností a založené převážně na praktických příkladech. Stala jsem se profesionální lektorkou a účetní poradkyní.

Pracovala jsem až 14 hodin denně, neznala volno, víkendy…

Přišlo jaro 2013 a já se cítila naprosto vyčerpaná. Uvědomila jsem si, že v práci trávím ještě víc hodin, než když jsem byla zaměstnaná. Potřebovala jsem si odpočinout, a tak jsem odjela na 3 týdny na Srí Lanku.

Během pobytu jsem si uvědomila, že už dál takto žít nemohu. Kromě práce jsem v podstatě nežila. Má nejčastější odpověď na telefonáty přátel zněla: “Promiň, teď nemám čas. Ozvu se, až budu mít volněji.”

Práce mě sice bavila, ale opět mi chyběla volnost, která je pro mě v životě nejdůležitější. Proto jsem se rozhodla, že své podnikání tak, jak jsem ho vybudovala, musím ukončit.

Návrat a nový začátek.

Vrátila jsem se ze Srí Lanky do školícího centra, které jsem milovala a bylo tak trochu mým dítětem. Bylo to těžké loučení, ale položila jsem klíče na stůl a se slzičkou na krajíčku naposledy zavřela dveře.

Měla jsem za sebou 20ti letou praxi v oboru, zkušenosti z malých firem i z mezinárodní společnosti. Věděla jsem, jak postupovat při zakládání vlastního s.r.o. i jak učit. V rukou jsem měla vlastní výukový systém, zakreditovaný Ministerstvem školství.

Wow, opravdu mám co nabídnout.

A tak jsem se rozhodla začít zase pěkně pomalu, ale podle svého. Založila jsem si malou účtárnu, kde pomáháme klientům při jejich podnikání. Tato činnost mě udržuje v obraze a poskytuje mi možnost nezapomenout na to, z čeho jsem kdysi vyšla.

K tomu jsem založila vzdělávací společnost YesOwl Consulting, která se specializuje na obor účetnictví, daní a legislativy související s podnikáním. Snažím se osvětlovat klientům logiku a krásu účetnictví a pomáhat jim při zakládání vlastního podnikání.

Po 8 letech od vydání prvního kurzu Účetnictví pro úplné začátečníky mám už propracovaný styl a texty školicích materiálů obsahují odpovědi na otázky, které jsem si kdysi sama kladla a které jsem pak slýchala od účastníků svých kurzů.

Mou hlavní touhou byla volnost a tu se snažím dávat i svým studentům.

Prací trávíme až třetinu života, tak by měla být nejen zdrojem obživy, ale i radosti. Je nezbytné rozdělit si čas mezi práci a odpočinek. Uzpůsobit pracovní režim tak, aby zbyl čas i na relaxaci.

Mou vizí je pomáhat lidem, nacházet půvab a logiku tam, kde by jí ani nehledali. Důležité je, aby pochopili nejen odbornou část látky, kterou je učím, ale hlavně, aby svou práci dělali s radostí a chutí.

Materiály jsou zpracované tak, aby je mohl každý studovat ve svém tempu a přizpůsobovat je svým časovým možnostem. Součástí výuky jsou i praktické příklady k procvičování a upevňování probírané látky.

Kdo chce, může čerpat ze zkušeností, které jsem za svou praxi nasbírala.

Nabízím celé výukové programy, postavené na propracovaných výukových skriptech a cvičebnicích s praktickými příklady. Výuku je možné si zpestřit i video-přednáškami s návazností na tištěné materiály.

Každý tak má možnost nalézt si způsob učení, který mu vyhovuje a obsah, který je pro něj potřebný.

Když se objeví dotaz, na který nenajdete v materiálech odpověď, stačí si jen domluvit on-line konzultaci.

Společně jistě najdeme odpovědi na všechny otázky, které v souvislosti s účetnictvím máte…

Vaše Eva